Bomberka kurtka, która jest zapinana na zamek

Bomberka jest to krótsza kurtka, która jest zapinana na zamek. Na wysokości talii najczęściej posiada ściągacze, które umieszczone są także na rękawach, a dokładniej na ich końcach. Jednocześnie ma dwie kieszenie po bokach i nie ma żadnego kołnierza. Jej krój jest bardzo modny i uniwersalny co sprawia, że jest ona przeznaczona zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Ostatnie lata spowodowały wzrost popularności tego typu kurtek, które coraz częściej możemy spotkać w sklepach. Pierwotnie słowo bomberka było używane na przemian z pilotką, szwedką. Była to odzież zaprojektowana specjalnie dla pilotów oraz załóg sił powietrznych. Była wykonana z nylonu i stanowiła wierzchnią część odzieży. Nie przeszkadzały w jej użytkowaniu słabe warunki oraz niska temperatura. Doskonale chroniła ona ciało przed działaniem niskich temperatur. Zapewniało to pilotom komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Jednocześnie nie powodowała ona skrępowania, dzięki czemu piloci mogli wykonywać wszystkie dotychczasowe ruchy bez obawy, że coś je skrępuje lub zatrzyma. W pierwszych latach były tylko dwa kolory, w których produkowane były bomberki. Był to kolor granatowy oraz oliwkowozielony. Podszewka była wykonana z pomarańczowego materiału i zapewniało to ciekawy kontrast. Największą popularność zdobyły w latach 70 dwudziestego wieku. Wtedy to subkultura punkowców zaczęła używać bomberek jako ich charakterystycznego elementu garderoby. Drugą młodość przeżyły one dwadzieścia lat później. Dodano nowe kolory i elementy, ale podstawę zachowano taką samą. Dalej wyróżniało się zapięcie na zamek oraz brak kołnierza.

Na uwagę zasługuje fakt, że pojawiły się one nawet na wybiegach modowych, a to oznacza, że zostały docenione przez szersze grono. Luźne, sportowe stylizacje doskonale pasują do bomberek. Jednocześnie warto zauważyć, że pasują do nich także jeansy, a nawet bluza i adidasy. Kurtka jest dobrze skrojona dlatego pasuje do wielu stylizacji, zarówno tych luźniejszych jak i formalnych. Może być także wyborem alternatywnym dla marynarki.