Ramoneski – sentymentalny powrót do lat 90

Skórzane kurtki towarzyszą nam od lat i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Mają one mnóstwo zalet, które przemawiają za tym, aby wybrać właśnie ten rodzaj okrycia wierzchniego. Przede wszystkim wyglądają one świetnie – to najprostszy sposób na to, aby dodać stylizacji rockowego pazura. Każdy, nawet najprostszy outfit będzie prezentować się lepiej, gdy podkreślimy go za pomocą czarnej ramoneski. Kolejnym plusem jest to, że taką kurkę możemy założyć zarówno do sukienki, jak i podartych jeansów. Wszystko zależy wyłącznie od naszych preferencji.

Wyrazisty krój

Ramoneski – sentymentalny powrót do lat 90. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to właśnie te czasy przywołują nam na myśl nieprzeciętne kroje, buntownicze fasony oraz rockowe motywy. Z krótkimi kurtkami ze skóry kojarzy się w szczególności ikona polskiej mody, czyli Kate Moss. Warto wiedzieć, że ramoneski zostały stworzone kilkadziesiąt lat wcześniej. Początkowo miały być one jedynie wykorzystywane do jazdy na motocyklu. Zamek błyskawiczny na skok miał skutecznie ochronić przed zimnem. Ponadto kurtka musiała posiadać niewielkie kieszonki, w których można było schować drobne przedmioty.

Ramoneski kojarzą się również z okresem buntów. Przywołują one na myśl rockmenów rozbijających na scenie gitary. Pod koniec XX wieku nastąpił przełom – skórzane kurki coraz częściej były zakładane przez osoby, które ceniły sobie oryginalny styl. Był to element garderoby uwielbiany nie tylko przez mężczyzn, ale również kobiety. To właśnie wtedy ramoneska przestała być traktowana wyłącznie, jako kurtka na motor.

Uniwersalne wzornictwo

Współcześnie ramoneski chętniej wybierane są przez kobiety, niż mężczyzn. Stał się to fason niezwykle uniwersalny. Taka kurtka może posłużyć przez cały rok. Polski klimat uniemożliwia noszenie cienkich ramonesek zimą, jednak można połączyć je z futrzanymi kamizelkami. Wiele kobiet zakłada je pod płaszcz lub kurtkę. Dzięki temu ramoneska stanowi alternatywę dla klasycznej marynarki lub swetra.

Kobiety uwielbiają skórzane kurtki, gdyż nie dodają one zbędnych kilogramów. Dobrze prezentują się zarówno na bardzo szczupłych paniach, jak i tych posiadających krągłe kształty. Dodatkowym plusem jest to, że fason ten daje wiele możliwości stylizacyjnych. Ramoneska pasuje zarówno do bluzy z kapturem oraz trampek, jak i eleganckiej spódnicy połączonej z wysokimi szpilkami. Dobrej jakości kurtka skórzana może posłużyć nam długie lata. Właśnie dlatego podczas podejmowania decyzji o zakupie warto sprawdzić skład tworzywa.